Naša krajina je na čele rebríčka v užívaní tvrdej drogy

22.07.2017

Naša krajina obsadila vrchol rebríčka v užívaní pervitínu. Ukázal to nezvyčajný prieskum. Vedci totiž analyzovali odpadové vody, teda to čo splachujeme do záchoda. Zároveň u nás vzrástol aj počet užívateľov kokaínu. Výskum zverejnilo Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť.

Môžete sa snažiť svoju závislosť skrývať ako chcete, no vaše telo nevedomky vysiela do sveta nespochybniteľné dáta, ktoré sa ukrývajú v odpadových vodách. Splašky toho o nás dokážu prezradiť oveľa viac ako si možno myslíme, vedci vedia z odpadových vôd zistiť aj to, ako je ktoré mesto závislé od drog.

Do prieskumu sa zapojilo viacero veľkých i menších európskych miest. Zo Slovenska analyzovali vzorky vôd z čističiek v Bratislave a Piešťanoch. Zamerali sa na amfetamín, kokaín, extázu a metamfetamín - známy aj ako pervitín. Práve v užívaní pervitínu sme sa dostali na špičku rebríčka. V Bratislave v priemere spotrebuje tisíc ľudí vyše 670 miligramov tejto drogy, na druhom mieste sa ocitli Piešťany. Čechy a Slovensko sú ohniskami užívania metamfetamínov vo všeobecnosti. Je to spôsobené najmä tým, že sú dostupné lieky z ktorých sa vyrába pervitín. V splaškoch sa každým rokom objavuje aj čoraz viac kokaínu. Tu síce nepatríme k lídrom v Európe, no za posledné 3 roky stúplo jeho užívanie viac ako dvojnásobne.

Kokaín je najviac rozšírený v belgických Antverpách, Londýne a Zurichu. Je to droga bohatých, podľa odborníka po nej siahajú najmä vysokopostavení manažéri podnikatelia.

https://www.tvnoviny.sk/domace/1851701_smutne-prvenstvo-pre-slovensko-nasa-krajina-je-na-cele-rebricka-v-uzivani-tvrdej-drogy

© 2017 Worlds Collide. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!